Bilginin ana kaynağının tecrübe olduğuna inanarak çıktığımız bu yolda Essa Grup’u 1970 yılında bir aile şirketi olarak kurduk. 2013 yılı itibariyle Hong Kong merkezli global şirketimiz Daniel Klein Group ile ailemizi genişlettik.

Herkes için saat üretiyoruz felsefesi ile, dünyada her dakika 1 saat satan bir firma olarak yılda 4 milyondan fazla saat satmanın mutluluğunu yasıyoruz. Tüm şirketlerimizde ve fabrikamızda 1000’e yakın çalışanımızla hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Daniel Klein Grup Uluslararası Şirketi; Daniel Klein, Freelook ve Bigotti markalarının sahibi, Santa Barbara Polo Racquet Club ve Sergio Tacchini markalarının Dünya Lisans Sahibiyiz. Saatlerimizi dünyanın 85’ten fazla ülkesine ihraç ediyoruz.

Essa Grup Yerel Şirketi olarak; Daniel Klein, Bigotti, Freelook, Santa Barbara Polo Racquet Club, Sergio Tacchini, Q&Q, Mathey Tissot, Maserati, Mascionni, Tom Jones markalarının Türkiye Resmi Distribütörüyüz. Türkiye genelinde 1200’ü askın bayi ağımız ile Türkiye’nin en büyük ve en yetkin saat firmalarından biriyiz.

Daniel Klein Group

Brands Power

We have 5 international brands. We areowner of Daniel Klein , Bigotti, Freelook brands. We are licence of Italian Sergio Tacchini brand and American Santa Barbara Polo Racquet Club brand.

Design

As we are Daniel Klein Group, we make approximately 1000 new model each year. Each model has 5-6 color variation. Total 6000 sku.

Production Power

As we are Daniel Klein Group we have our own factory in Dongguan/CHINA. It provides us design, price, production power. In Watch industry, there are few companies which has own factory.

Price

As we are Daniel Klein Group, we have quantity and production power thats why we can control pricen. We are so strong about pricing in Watch industry.

Professional Organization

As we are Daniel Klein, we have 3 office and with Professional stuff and organisation, we can manage 4.000.000 pcs shipment for 80 countries.

Brands Power

About

Who We Are

Rooted in expertise and innovation, our team is dedicated to guiding businesses toward sustainable growth by providing tailored and strategic consultation services.